API Delevan S0603-8N2H3D
S0603-8N2H3D picture photo
Mfg. Part Number
S0603-8N2H3D
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 8.2NH 700MA 150 MOHM
Datasheet Download
S0603-8N2H3D.pdf
Availability of S0603-8N2H3D
QUANTITY
S0603-8N2H3D Order Process
Ship out your order
Specifications of S0603-8N2H3D
Internal Part NumberEIS-S0603-8N2H3D
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0603
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance8.2nH
Tolerance±3%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq24 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant4.8GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0603-8N2H3D
Related LinksS0603-, S0603-8N2H3D Datasheet, API Delevan Distributor
S0603-8N2H3D Details Description
Related parts for S0603-8N2H3D
CONN QMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 2.4V CMOS 4SOP datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 24QSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 130 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf