API Delevan S1008-273G
S1008-273G picture photo
Mfg. Part Number
S1008-273G
Brief Description
FIXED IND 27UH 160MA 7 OHM SMD
Datasheet Download
S1008-273G.pdf
Availability of S1008-273G
QUANTITY
S1008-273G Order Process
Ship out your order
Specifications of S1008-273G
Internal Part NumberEIS-S1008-273G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±2%
Current Rating160mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant15MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1008-273G
Related LinksS1008, S1008-273G Datasheet, API Delevan Distributor
S1008-273G Details Description
Related parts for S1008-273G
IC EEPROM 256KBIT 1MHZ 8SO datasheet.pdf
IC BUFFER 13-26BIT SSTL 64-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 80POS FH .8MM BRD-BRD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 760MA 180 MOHM datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 7M datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMF datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT SKT datasheet.pdf