API Delevan S1008R-182G
S1008R-182G picture photo
Mfg. Part Number
S1008R-182G
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 435MA 600 MOHM
Datasheet Download
S1008R-182G.pdf
Availability of S1008R-182G
QUANTITY
S1008R-182G Order Process
Ship out your order
Specifications of S1008R-182G
Internal Part NumberEIS-S1008R-182G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±2%
Current Rating435mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)600 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant66MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1008R-182G
Related LinksS1008, S1008R-182G Datasheet, API Delevan Distributor
S1008R-182G Details Description
Related parts for S1008R-182G
SWITCH 12POS DIP EXT ROCK UNSLD datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 500 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.2 OHM 5% 60W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 130MA 5.8 OHM SMD datasheet.pdf