API Delevan S1008R-271J
S1008R-271J picture photo
Mfg. Part Number
S1008R-271J
Brief Description
FIXED IND 270NH 900MA 140 MOHM
Datasheet Download
S1008R-271J.pdf
Availability of S1008R-271J
QUANTITY
S1008R-271J Order Process
Ship out your order
Specifications of S1008R-271J
Internal Part NumberEIS-S1008R-271J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Material - CoreFerrite
Inductance270nH
Tolerance±5%
Current Rating900mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)140 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant308MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1008R-271J
Related LinksS1008, S1008R-271J Datasheet, API Delevan Distributor
S1008R-271J Details Description
Related parts for S1008R-271J
IC RS-232 DRVR/RCVR 24-DIP datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 1.8V SOT23-5 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 4.3 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 250V X7R SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .254M 19POS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V 150W datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
CLUSTER BLOCK .090 DIA. datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 480VAC datasheet.pdf