API Delevan S1210-181J
S1210-181J picture photo
Mfg. Part Number
S1210-181J
Brief Description
FIXED IND 180NH 934MA 220 MOHM
Datasheet Download
S1210-181J.pdf
Availability of S1210-181J
QUANTITY
S1210-181J Order Process
Ship out your order
Specifications of S1210-181J
Internal Part NumberEIS-S1210-181J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Type-
Material - CoreIron
Inductance180nH
Tolerance±5%
Current Rating934mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)220 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant310MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1210-181J
Related LinksS1210, S1210-181J Datasheet, API Delevan Distributor
S1210-181J Details Description
Related parts for S1210-181J
CONN HEADER .100 SINGL STR 29POS datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS SGL R/A PCB AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 2X1 10UMAX datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
IMPUL MATE WIRE COVER datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 0.051 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf