API Delevan S1210-331K
S1210-331K picture photo
Mfg. Part Number
S1210-331K
Brief Description
FIXED IND 330NH 740MA 350 MOHM
Datasheet Download
S1210-331K.pdf
Availability of S1210-331K
QUANTITY
S1210-331K Order Process
Ship out your order
Specifications of S1210-331K
Internal Part NumberEIS-S1210-331K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Type-
Material - CoreIron
Inductance330nH
Tolerance±10%
Current Rating740mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)350 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant255MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.128" L x 0.095" W (3.25mm x 2.42mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1210-331K
Related LinksS1210, S1210-331K Datasheet, API Delevan Distributor
S1210-331K Details Description
Related parts for S1210-331K
CONN HEADER 2MM DUAL SMD 44POS datasheet.pdf
RES SMD 2.61M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.1GHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 450 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 845 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
PANEL TOUCH SCREEN datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 46POS datasheet.pdf
CAP TRIM 5-60PF 200V THRU HOLE datasheet.pdf