API Delevan S1210-391J
S1210-391J picture photo
Mfg. Part Number
S1210-391J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390NH 692MA 400 MOHM
Datasheet Download
S1210-391J.pdf
Availability of S1210-391J
QUANTITY
S1210-391J Order Process
Ship out your order
Specifications of S1210-391J
Internal Part NumberEIS-S1210-391J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1210
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreIron
Inductance390nH
Tolerance±5%
Current Rating692mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant230MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1210-391J
Related LinksS1210, S1210-391J Datasheet, API Delevan Distributor
S1210-391J Details Description
Related parts for S1210-391J
CONN RECEPT 8 POS BLUE PANEL MT datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH OCT 3ST 20-DIP datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 8NS 44TSOP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48TVSOP datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM PUSH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
470UF 50V 22.23X28.58 85C AXI datasheet.pdf