JST Sales America Inc. S14B-XADSS-N(LF)(SN)
S14B-XADSS-N(LF)(SN) picture photo
Mfg. Part Number
S14B-XADSS-N(LF)(SN)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR XAD 14POS 2.5MM TIN SE
Datasheet Download
S14B-XADSS-N(LF)(SN).pdf
Availability of S14B-XADSS-N(LF)(SN)
QUANTITY
S14B-XADSS-N(LF)(SN) Order Process
Ship out your order
Specifications of S14B-XADSS-N(LF)(SN)
Internal Part NumberEIS-S14B-XADSS-N(LF)(SN)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package180
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesXAD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.098" (2.50mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLocking Ramp
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S14B-XADSS-N(LF)(SN)
Related LinksS14B-XADSS, S14B-XADSS-N(LF)(SN) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
S14B-XADSS-N(LF)(SN) Details Description
Related parts for S14B-XADSS-N(LF)(SN)
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V R2H AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT SHIELDED datasheet.pdf
FIXED IND 420NH 17A 1.5 MOHM SMD datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 450MHZ 165FBGA datasheet.pdf
GAUGE RING ACS DII 2A 500V PINK datasheet.pdf