Vishay/BCcomponents S153Z53Y5VN63J7R
S153Z53Y5VN63J7R picture photo
Mfg. Part Number
S153Z53Y5VN63J7R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 1KV Y5V RADIAL
Datasheet Download
S153Z53Y5VN63J7R.pdf
Availability of S153Z53Y5VN63J7R
QUANTITY
S153Z53Y5VN63J7R Order Process
Ship out your order
Specifications of S153Z53Y5VN63J7R
Internal Part NumberEIS-S153Z53Y5VN63J7R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max)0.720" (18.30mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S153Z53Y5VN63J7R
Related LinksS153Z53Y, S153Z53Y5VN63J7R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
S153Z53Y5VN63J7R Details Description
Related parts for S153Z53Y5VN63J7R
IC RF TRANSCEIVER 2.4GHZ 32-QFN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.5MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
IC AMP VIDEO QUAD 3.3V 10MSOP datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 9/16-18UNF 4-20MA datasheet.pdf
RES 1.37M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X8R 0805 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 1.5K OHM 10% 0805 datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf