Pericom Semiconductor Corp. S1700C-20.0000
S1700C-20.0000 picture photo
Mfg. Part Number
S1700C-20.0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 20.000MHZ CMOS TTL SMD
Datasheet Download
S1700C-20.0000.pdf
Availability of S1700C-20.0000
QUANTITY
S1700C-20.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of S1700C-20.0000
Internal Part NumberEIS-S1700C-20.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix™ S1700
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency20MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1700C-20.0000
Related LinksS1700C-, S1700C-20.0000 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
S1700C-20.0000 Details Description
Related parts for S1700C-20.0000
RES SMD 0.47 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RECEIVER/DECODER 433MHZ RF datasheet.pdf
STEP MOTOR UNI 46 OHM PAL 9 AXE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
RES 6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX17502FT datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 425MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 450 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf