API Delevan S1812-272K
S1812-272K picture photo
Mfg. Part Number
S1812-272K
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 638MA 490 MOHM
Datasheet Download
S1812-272K.pdf
Availability of S1812-272K
QUANTITY
S1812-272K Order Process
Ship out your order
Specifications of S1812-272K
Internal Part NumberEIS-S1812-272K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±10%
Current Rating638mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)490 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant67MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1812-272K
Related LinksS1812, S1812-272K Datasheet, API Delevan Distributor
S1812-272K Details Description
Related parts for S1812-272K
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 6POS W/SCKT datasheet.pdf
IC BIFIFO 256X36X2 10NS 120-TQFP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3V SSOT24-4 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
CONN ADAPT NP1 TO PG29 datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 500MW DO7 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 76A TO262 datasheet.pdf