API Delevan S1812R-272K
S1812R-272K picture photo
Mfg. Part Number
S1812R-272K
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 638MA 490 MOHM
Datasheet Download
S1812R-272K.pdf
Availability of S1812R-272K
QUANTITY
S1812R-272K Order Process
Ship out your order
Specifications of S1812R-272K
Internal Part NumberEIS-S1812R-272K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±10%
Current Rating638mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)490 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant67MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1812R-272K
Related LinksS1812, S1812R-272K Datasheet, API Delevan Distributor
S1812R-272K Details Description
Related parts for S1812R-272K
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
IC XDCP 100TAP 100K 3WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG QUAD 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
EXTRUSION REAR HORIZONTAL 4.40" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DISPLAY DOT MTRX G, O-R 3.0" 5X7 datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
BVL 7.62HP/03/270 3.5SN BK BX datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 69MA 9.8 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 11NH 140MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
MICRO 9 F 18" RBW JACKP A174 datasheet.pdf