API Delevan S1812R-273K
S1812R-273K picture photo
Mfg. Part Number
S1812R-273K
Brief Description
FIXED IND 27UH 267MA 2.8 OHM SMD
Datasheet Download
S1812R-273K.pdf
Availability of S1812R-273K
QUANTITY
S1812R-273K Order Process
Ship out your order
Specifications of S1812R-273K
Internal Part NumberEIS-S1812R-273K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±10%
Current Rating267mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.8 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant13MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)