Littelfuse S2016RTP
S2016RTP picture photo
Mfg. Part Number
S2016RTP
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR NON-SENS 200V 16A TO-220
Datasheet Download
S2016RTP.pdf
Availability of S2016RTP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S2016RTP Order Process
Ship out your order
Specifications of S2016RTP
Internal Part NumberEIS-S2016RTP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State200V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)30mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)10A
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Current - Hold (Ih) (Max)40mA
Current - Off State (Max)10µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)188A, 225A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220 Non-Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S2016RTP
Related LinksS201, S2016RTP Datasheet, Littelfuse Distributor
S2016RTP Details Description
Related parts for S2016RTP
LED RED DIFFUSED AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
RES 274 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 675MA 800 MOHM SMD datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL 1600V 200A TO-93 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf