JST Sales America Inc. S28B-PHDSS
S28B-PHDSS picture photo
Mfg. Part Number
S28B-PHDSS
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER PHD SIDE 28POS 2MM
Datasheet Download
S28B-PHDSS.pdf
Availability of S28B-PHDSS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S28B-PHDSS Order Process
Ship out your order
Specifications of S28B-PHDSS
Internal Part NumberEIS-S28B-PHDSS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPHD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions28
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.114" (2.90mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Contact FinishTin-Lead
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S28B-PHDSS
Related LinksS28B-, S28B-PHDSS Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
S28B-PHDSS Details Description
Related parts for S28B-PHDSS
RES ARRAY 8 RES 51K OHM 1506 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 5.0V 13MM SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 6A P600 datasheet.pdf
XMITTER LOOP-PWR AC 0-50 VAC IN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PANEL MNT TH SKT datasheet.pdf
OSC XO 150.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
IND,PWR,3.3UH,20%,DRI,SMT NPB datasheet.pdf