Panasonic Electric Works S2EB-L-24V
S2EB-L-24V picture photo
Mfg. Part Number
S2EB-L-24V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PST 4A 24V
Datasheet Download
S2EB-L-24V.pdf
Availability of S2EB-L-24V
QUANTITY
S2EB-L-24V Order Process
Ship out your order
Specifications of S2EB-L-24V
Internal Part NumberEIS-S2EB-L-24V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesS
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current8.4mA
Coil Voltage24VDC
Contact Form4PST (2 Form A, 2 Form B)
Contact Rating (Current)4A
Switching Voltage250VAC, 48VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time15ms
Release Time15ms
FeaturesSealed - Amber
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power-
Coil Resistance-
Operating Temperature-55°C ~ 65°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S2EB-L-24V
Related LinksS2EB-, S2EB-L-24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
S2EB-L-24V Details Description
Related parts for S2EB-L-24V
CONN FFC FPC VERT 8POS 1MM SMD datasheet.pdf
IC REG ISOLATED +/-5V 0.1A 7SOP datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS51117 datasheet.pdf
DDR3 204P 8H STD BOSSLESS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf