Riedon S3-150RJ8
S3-150RJ8 picture photo
Mfg. Part Number
S3-150RJ8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 150 OHM 5% 3W 6327
Datasheet Download
S3-150RJ8.pdf
Availability of S3-150RJ8
QUANTITY
S3-150RJ8 Order Process
Ship out your order
Specifications of S3-150RJ8
Internal Part NumberEIS-S3-150RJ8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWirewound Resistor Technology
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package250
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6327 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.626" L x 0.272" W (15.90mm x 6.90mm)
Height0.268" (6.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S3-150RJ8
Related LinksS3-1, S3-150RJ8 Datasheet, Riedon Distributor
S3-150RJ8 Details Description
Related parts for S3-150RJ8
Crystal 11.0592MHz 30ppm Series 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HEADER PHD TOP 22POS 2MM datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM 30POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 120POS DUAL R/A GOLD datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 14POS datasheet.pdf
TRI CON SKT 20 HEAVY GLD MACH datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf