Vishay/BCcomponents MCU08050D2672BP500
MCU08050D2672BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D2672BP500
Brief Description
RES SMD 26.7K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D2672BP500.pdf
Availability of MCU08050D2672BP500
QUANTITY
MCU08050D2672BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D2672BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D2672BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D2672BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D2672BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D2672BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D2672BP500
CONN HEADER .100 DUAL R/A 14POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.5 OHM 10% 1000W datasheet.pdf
IC REG BCK BST ADJ 0.6A DL 10DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT T/H TIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 3.2A SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.98KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONTACT SKT 22-26AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf