Riedon S4-680RF1
S4-680RF1 picture photo
Mfg. Part Number
S4-680RF1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 680 OHM 1% 2W 4525
Datasheet Download
S4-680RF1.pdf
Availability of S4-680RF1
QUANTITY
S4-680RF1 Order Process
Ship out your order
Specifications of S4-680RF1
Internal Part NumberEIS-S4-680RF1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWirewound Resistor Technology
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package250
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)680
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4525 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.449" L x 0.252" W (11.40mm x 6.40mm)
Height0.197" (5.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4-680RF1
Related LinksS4-6, S4-680RF1 Datasheet, Riedon Distributor
S4-680RF1 Details Description
Related parts for S4-680RF1
RES SMD 2.26K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
BOARD LPCXPRESSO LPC11U14 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR CONTACTOR DC 160A datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 90MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf