Littelfuse S4010DTP
S4010DTP picture photo
Mfg. Part Number
S4010DTP
Brief Description
SCR NON-SENS 400V 10A TO-252
Datasheet Download
S4010DTP.pdf
Availability of S4010DTP
QUANTITY
S4010DTP Order Process
Ship out your order
Specifications of S4010DTP
Internal Part NumberEIS-S4010DTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)15mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)6.4A
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
Current - Off State (Max)10µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4010DTP
Related LinksS401, S4010DTP Datasheet, Littelfuse Distributor
S4010DTP Details Description
Related parts for S4010DTP
RES ARRAY 4 RES 180 OHM 8SIP datasheet.pdf
KEYPAD 12 BUTTON datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC YEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 40VOUT 100W datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
RES 115K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 5W DO201 datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 6POS datasheet.pdf