Vishay/BCcomponents S471K29X7RP63K5R
S471K29X7RP63K5R picture photo
Mfg. Part Number
S471K29X7RP63K5R
Brief Description
CAP CER 470PF 2KV X7R RADIAL
Datasheet Download
S471K29X7RP63K5R.pdf
Availability of S471K29X7RP63K5R
QUANTITY
S471K29X7RP63K5R Order Process
Ship out your order
Specifications of S471K29X7RP63K5R
Internal Part NumberEIS-S471K29X7RP63K5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesS
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S471K29X7RP63K5R
Related LinksS471K29X, S471K29X7RP63K5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
S471K29X7RP63K5R Details Description
Related parts for S471K29X7RP63K5R
TRANS NPN 60V 0.5A TO92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CLINCHER VERT LATCH-ING HEADER datasheet.pdf
IC FIFO SS 8192X36 10NS 128-TQFP datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.13"L X 2.26"W datasheet.pdf
24P MTA156 CONN ASSY 24AWG LF datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1A 600VAC datasheet.pdf