Vishay/BCcomponents S560J29SL0N6TJ5R
S560J29SL0N6TJ5R picture photo
Mfg. Part Number
S560J29SL0N6TJ5R
Brief Description
CAP CER 56PF 1KV SL RADIAL
Datasheet Download
S560J29SL0N6TJ5R.pdf
Availability of S560J29SL0N6TJ5R
QUANTITY
S560J29SL0N6TJ5R Order Process
Ship out your order
Specifications of S560J29SL0N6TJ5R
Internal Part NumberEIS-S560J29SL0N6TJ5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S560J29SL0N6TJ5R
Related LinksS560J29S, S560J29SL0N6TJ5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
S560J29SL0N6TJ5R Details Description
Related parts for S560J29SL0N6TJ5R
CONN RECEPT 7POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
IDC CABLE - ASC30H/AE30M/ASC30H datasheet.pdf
RES 17.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 18.8VC SMA datasheet.pdf
IC DVI/HDMI ESD PROT 32HVQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CHISEL 30DEG 3.20MM datasheet.pdf
IC RF PWR AMP 3W 5.9GHZ 28QFN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
BLOW-MOLDED PARTS datasheet.pdf
2.2UF 450V 9.5X32 85C AXI datasheet.pdf