Littelfuse S8006VTP
S8006VTP picture photo
Mfg. Part Number
S8006VTP
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR NON-SENS 800V 6A TO-251
Datasheet Download
S8006VTP.pdf
Availability of S8006VTP
QUANTITY
S8006VTP Order Process
Ship out your order
Specifications of S8006VTP
Internal Part NumberEIS-S8006VTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)15mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)3.8A
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
Current - Off State (Max)10µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Long Leads, IPak, TO-251AB
Supplier Device PackageTO-251 (V-Pak/I-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8006VTP
Related LinksS800, S8006VTP Datasheet, Littelfuse Distributor
S8006VTP Details Description
Related parts for S8006VTP
CAP CER 0.33UF 16V Y5V 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 12POS PCB TIN datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
XFRMR BALUN RF datasheet.pdf
CAP FILM 0.0027UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf