Littelfuse S8008VTP
S8008VTP picture photo
Mfg. Part Number
S8008VTP
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR NON-SENS 800V 8A TO-251
Datasheet Download
S8008VTP.pdf
Availability of S8008VTP
QUANTITY
S8008VTP Order Process
Ship out your order
Specifications of S8008VTP
Internal Part NumberEIS-S8008VTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)15mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)5.1A
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
Current - Off State (Max)10µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Long Leads, IPak, TO-251AB
Supplier Device PackageTO-251 (V-Pak/I-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8008VTP
Related LinksS800, S8008VTP Datasheet, Littelfuse Distributor
S8008VTP Details Description
Related parts for S8008VTP
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 5A 9V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 8.2K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 39V SOT23-5 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-12V 10RES .5M datasheet.pdf
RES 28 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 12VC datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf