Omron Automation & Safety S8JX-P15012C
S8JX-P15012C picture photo
Mfg. Part Number
S8JX-P15012C
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 150W
Datasheet Download
S8JX-P15012C.pdf
Availability of S8JX-P15012C
QUANTITY
S8JX-P15012C Order Process
Ship out your order
Specifications of S8JX-P15012C
Internal Part NumberEIS-S8JX-P15012C
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyAC DC Converters
SeriesS8JX-P
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)13A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency78%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
FeaturesLoad Sharing, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.32" L x 1.65" W x 3.62" H (160.5mm x 42.0mm x 92.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cULus, cURus, VDE
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8JX-P15012C
Related LinksS8JX-P, S8JX-P15012C Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
S8JX-P15012C Details Description
Related parts for S8JX-P15012C
PHOTODIODE QUAD 2.31MM SQ PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2MM VERT SMD AU datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 7.50MM PCB SLDR datasheet.pdf
508FXE2-SC-15 SWITCH datasheet.pdf
CAP CER 82PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
INDCTR LIGHT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 90W datasheet.pdf