Omron Automation & Safety S8JXG01505C
S8JXG01505C picture photo
Mfg. Part Number
S8JXG01505C
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 15W
Datasheet Download
S8JXG01505C.pdf
Availability of S8JXG01505C
QUANTITY
S8JXG01505C Order Process
Ship out your order
Specifications of S8JXG01505C
Internal Part NumberEIS-S8JXG01505C
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesS8JX-G
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)15W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency68%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
FeaturesLoad Sharing, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.51" L x 1.56" W x 3.78" H (114.5mm x 39.5mm x 96.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8JXG01505C
Related LinksS8JXG, S8JXG01505C Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
S8JXG01505C Details Description
Related parts for S8JXG01505C
RES SMD 4.3 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 2400PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 9.02MM datasheet.pdf
RES 740 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf