Omron Automation & Safety S8VM-03024C
S8VM-03024C picture photo
Mfg. Part Number
S8VM-03024C
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 30W
Datasheet Download
S8VM-03024C.pdf
Availability of S8VM-03024C
QUANTITY
S8VM-03024C Order Process
Ship out your order
Specifications of S8VM-03024C
Internal Part NumberEIS-S8VM-03024C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationS8VM Family Jan/2013
Multiple Devices Nameplate May/2015
FamilyAC DC Converters
SeriesS8VM
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.3A
Power (Watts)30W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency81%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.76" L x 1.06" W x 3.25" H (95.5mm x 27.0mm x 82.5mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cULus, cURus, VDE
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8VM-03024C
Related LinksS8VM-, S8VM-03024C Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
S8VM-03024C Details Description
Related parts for S8VM-03024C
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 28SSOP datasheet.pdf
AMP HJ-FET 12GHZ M04 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
LEAD TEST MINI-HOOK 6" 10PCS datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
21+21 WAY MALE CRIMP L/BORE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf