JST Sales America Inc. SHR-10V-S-B
SHR-10V-S-B picture photo
Mfg. Part Number
SHR-10V-S-B
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HOUSING SH 10POS 1MM WHITE
Datasheet Download
SHR-10V-S-B.pdf
Availability of SHR-10V-S-B
QUANTITY
SHR-10V-S-B Order Process
Ship out your order
Specifications of SHR-10V-S-B
Internal Part NumberEIS-SHR-10V-S-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSH/SR Connectors
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesSH
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions10
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening Type-
ColorNatural
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SHR-10V-S-B
Related LinksSHR-1, SHR-10V-S-B Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
SHR-10V-S-B Details Description
Related parts for SHR-10V-S-B
RES SMD 44.2K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
LED 5MM VERT SUP DIFF YEL PC MNT datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 5MHZ 8SO datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20 UNF 2B 5V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
EDH CO-PROCESSER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
330UF 100V 13X31.5 85C AXI datasheet.pdf