Omron Automation & Safety S8VS-18024BP-F
S8VS-18024BP-F picture photo
Mfg. Part Number
S8VS-18024BP-F
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 180W
Datasheet Download
S8VS-18024BP-F.pdf
Availability of S8VS-18024BP-F
QUANTITY
S8VS-18024BP-F Order Process
Ship out your order
Specifications of S8VS-18024BP-F
Internal Part NumberEIS-S8VS-18024BP-F
Number of Outputs1
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)7.5A
Power (Watts)180W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency80%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.93" L x 2.95" W x 4.53" H (125.3mm x 75.0mm x 115.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cULus, cURus, VDE
Power (Watts) - Max180W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8VS-18024BP-F
Related LinksS8VS-18, S8VS-18024BP-F Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
S8VS-18024BP-F Details Description
Related parts for S8VS-18024BP-F
CONN SPRING CONT 44 POS .295 SMD datasheet.pdf
RES SMD 8.25KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 20.5"L X 16.72"W datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 184 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 25COND 16AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 144MA 3.3 OHM SMD datasheet.pdf