Omron Automation & Safety S8VS-24024-F
S8VS-24024-F picture photo
Mfg. Part Number
S8VS-24024-F
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 240W
Datasheet Download
S8VS-24024-F.pdf
Availability of S8VS-24024-F
QUANTITY
S8VS-24024-F Order Process
Ship out your order
Specifications of S8VS-24024-F
Internal Part NumberEIS-S8VS-24024-F
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationS8VS Family Jan/2013
Multiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesS8VS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts)240W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency80%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.93" L x 3.94" W x 4.53" H (125.3mm x 100.0mm x 115.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cULus, cURus, VDE
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8VS-24024-F
Related LinksS8VS-2, S8VS-24024-F Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
S8VS-24024-F Details Description
Related parts for S8VS-24024-F
Connector Receptacle Firewire (IEEE 1394) 6 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MID PROFILE 2 LEVEL 5.08 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 583K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 56PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SER 16TSSOP datasheet.pdf
DOCKING STATION TOOLING K datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10 OHM 16SOIC datasheet.pdf