AVX Corporation SA051C561KAA
SA051C561KAA picture photo
Mfg. Part Number
SA051C561KAA
Brief Description
CAP CER 560PF 100V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA051C561KAA.pdf
Availability of SA051C561KAA
QUANTITY
SA051C561KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA051C561KAA
Internal Part NumberEIS-SA051C561KAA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.118" L (2.30mm x 3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA051C561KAA
Related LinksSA051C, SA051C561KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA051C561KAA Details Description
Related parts for SA051C561KAA
CONN HEADER .100 SINGL STR 32POS datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.8A 68 MOHM TH datasheet.pdf
IC DAC 16-BIT V-OUT 14-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
50+50 DIL EXT P/HDR 12MM datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf