AVX Corporation SA052A101KAR
SA052A101KAR picture photo
Mfg. Part Number
SA052A101KAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 200V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA052A101KAR.pdf
Availability of SA052A101KAR
QUANTITY
SA052A101KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA052A101KAR
Internal Part NumberEIS-SA052A101KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.118" L (2.30mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA052A101KAR
Related LinksSA052A, SA052A101KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA052A101KAR Details Description
Related parts for SA052A101KAR
CONN RING 16-22 AWG #6 RED PIDG datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
WASHER SHOULDER #2 NYLON datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR QUINTUPLE 8-MSOP datasheet.pdf
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf
MS47 WELD SHIELD 300MM datasheet.pdf