AVX Corporation SA055C104MAR
SA055C104MAR picture photo
Mfg. Part Number
SA055C104MAR
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA055C104MAR.pdf
Availability of SA055C104MAR
QUANTITY
SA055C104MAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA055C104MAR
Internal Part NumberEIS-SA055C104MAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.118" L (2.30mm x 3.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA055C104MAR
Related LinksSA055C, SA055C104MAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA055C104MAR Details Description
Related parts for SA055C104MAR
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 9W datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 240MA 1.9 OHM datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 200V X7R 2220 datasheet.pdf
IC MATRIX AUDIO SRS EFF 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 10V 10% 0603 datasheet.pdf
RECEIVER MOD IR REMOTE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V 5% BP 1812 datasheet.pdf
RES 184K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf