AVX Corporation SA055E104ZAC-LG
SA055E104ZAC-LG picture photo
Mfg. Part Number
SA055E104ZAC-LG
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V Z5U AXIAL
Datasheet Download
SA055E104ZAC-LG.pdf
Availability of SA055E104ZAC-LG
QUANTITY
SA055E104ZAC-LG Order Process
Ship out your order
Specifications of SA055E104ZAC-LG
Internal Part NumberEIS-SA055E104ZAC-LG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.1µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.118" L (2.30mm x 3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA055E104ZAC-LG
Related LinksSA055E1, SA055E104ZAC-LG Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA055E104ZAC-LG Details Description
Related parts for SA055E104ZAC-LG
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SSD 56GB SCSI datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
FUSE STRIP 60T WITH HOUSING 100 datasheet.pdf
IC ACCEL X-AXIS 7G 16SOIC datasheet.pdf
CONN INSERT 12POS PIN datasheet.pdf