AVX Corporation SA055E104ZAN-LG
SA055E104ZAN-LG picture photo
Mfg. Part Number
SA055E104ZAN-LG
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V Z5U AXIAL
Datasheet Download
SA055E104ZAN-LG.pdf
Availability of SA055E104ZAN-LG
QUANTITY
SA055E104ZAN-LG Order Process
Ship out your order
Specifications of SA055E104ZAN-LG
Internal Part NumberEIS-SA055E104ZAN-LG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.1µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.118" L (2.30mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA055E104ZAN-LG
Related LinksSA055E1, SA055E104ZAN-LG Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA055E104ZAN-LG Details Description
Related parts for SA055E104ZAN-LG
CONN EDGE DUAL .100 PCB 44POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
30 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
SLDV-THR 5.08/04/180FLF 3.2BK datasheet.pdf
D4SL-N4QFA-D4N datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf