AVX Corporation SA101A181KAA
SA101A181KAA picture photo
Mfg. Part Number
SA101A181KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA101A181KAA.pdf
Availability of SA101A181KAA
QUANTITY
SA101A181KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA101A181KAA
Internal Part NumberEIS-SA101A181KAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA101A181KAA
Related LinksSA101A, SA101A181KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA101A181KAA Details Description
Related parts for SA101A181KAA
CONN SOCKET 2-FB 90POS 5ROW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .125 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 25V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 80POS datasheet.pdf
CAP CER 1.8UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISE SLIDE SEL 3POS datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1 3/8" datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R 0201 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf