AVX Corporation SA101A181KAR
SA101A181KAR picture photo
Mfg. Part Number
SA101A181KAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA101A181KAR.pdf
Availability of SA101A181KAR
QUANTITY
SA101A181KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA101A181KAR
Internal Part NumberEIS-SA101A181KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA101A181KAR
Related LinksSA101A, SA101A181KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA101A181KAR Details Description
Related parts for SA101A181KAR
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 2W datasheet.pdf
CONTACT CRIMP 18-16 SNPB 4500RL datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 54BGA datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 2% 1/2W 0815 datasheet.pdf
ENCODER KIT 3CH 4000CPR TOP MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.180" UNIV datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf