AVX Corporation SA101A391GAC
SA101A391GAC picture photo
Mfg. Part Number
SA101A391GAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA101A391GAC.pdf
Availability of SA101A391GAC
QUANTITY
SA101A391GAC Order Process
Ship out your order
Specifications of SA101A391GAC
Internal Part NumberEIS-SA101A391GAC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance390pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA101A391GAC
Related LinksSA101A, SA101A391GAC Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA101A391GAC Details Description
Related parts for SA101A391GAC
LED 7-SEG 2.25 SNGL GRN CA DIR datasheet.pdf
CONN FPC 36POS 0.50MM R/A datasheet.pdf