AVX Corporation SA102A630JAA
SA102A630JAA picture photo
Mfg. Part Number
SA102A630JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 63PF 200V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA102A630JAA.pdf
Availability of SA102A630JAA
QUANTITY
SA102A630JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA102A630JAA
Internal Part NumberEIS-SA102A630JAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance63pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA102A630JAA
Related LinksSA102A, SA102A630JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA102A630JAA Details Description
Related parts for SA102A630JAA
CIR BRKR 10A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CONN SOCKET 27-32AWG 15AU CRIMP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC MAC CTLR 1PORT W/BUS 48-LQFP datasheet.pdf
INSERT W/O CONTACTS FEMALE 6POS datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 190MA 7.3 OHM datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE -101.3KPA GAUGE datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.100 SMD datasheet.pdf