AVX Corporation SA102A750FAA
SA102A750FAA picture photo
Mfg. Part Number
SA102A750FAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 75PF 200V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA102A750FAA.pdf
Availability of SA102A750FAA
QUANTITY
SA102A750FAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA102A750FAA
Internal Part NumberEIS-SA102A750FAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance75pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA102A750FAA
Related LinksSA102A, SA102A750FAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA102A750FAA Details Description
Related parts for SA102A750FAA
IC OFFLINE SWIT UVLO HV TO220 datasheet.pdf
CABLE EXTENSION IEEE1284 5M datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 1.4A TO-220 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
D4N-1B32R datasheet.pdf
AUDIO TRANS 10V 10MA 16000PF datasheet.pdf
PLUG RWE 3.81MM EMATE-E 1 datasheet.pdf