AVX Corporation SA102C471JAA
SA102C471JAA picture photo
Mfg. Part Number
SA102C471JAA
Brief Description
CAP CER 470PF 200V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA102C471JAA.pdf
Availability of SA102C471JAA
QUANTITY
SA102C471JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA102C471JAA
Internal Part NumberEIS-SA102C471JAA
Standard Package7,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA102C471JAA
Related LinksSA102C, SA102C471JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA102C471JAA Details Description
Related parts for SA102C471JAA
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 10BIT LV 24-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC BATT FUEL GAUGE LICOO2 12SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
WIRE DUCT WALL DIVIDER PVC datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.016UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf
+2.5V Precision Voltage Reference IC datasheet.pdf