AVX Corporation SA105C183JAC
SA105C183JAC picture photo
Mfg. Part Number
SA105C183JAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.018UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA105C183JAC.pdf
Availability of SA105C183JAC
QUANTITY
SA105C183JAC Order Process
Ship out your order
Specifications of SA105C183JAC
Internal Part NumberEIS-SA105C183JAC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA105C183JAC
Related LinksSA105C, SA105C183JAC Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA105C183JAC Details Description
Related parts for SA105C183JAC
IC CHARGER BATT CONST V/I 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 12A SYNC 28MLF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC RLDRAM 576MBIT 1.07NS FBGA datasheet.pdf
BG STSHLD MTL-IN 12''X16'' 100EA datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 410MA 400 MOHM datasheet.pdf