AVX Corporation SA105C823KAR
SA105C823KAR picture photo
Mfg. Part Number
SA105C823KAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.082UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA105C823KAR.pdf
Availability of SA105C823KAR
QUANTITY
SA105C823KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA105C823KAR
Internal Part NumberEIS-SA105C823KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA105C823KAR
Related LinksSA105C, SA105C823KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA105C823KAR Details Description
Related parts for SA105C823KAR
IC SWITCH PWR DIST QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
CONV DC-DC 10W 5VIN 3.3V NEG-EN datasheet.pdf
IC COMP W/REF LP DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
LED GOLDEN DRAGON NEU WHITE 2SMD datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG NATURAL 3000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf