AVX Corporation SA105E224MAA
SA105E224MAA picture photo
Mfg. Part Number
SA105E224MAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V Z5U AXIAL
Datasheet Download
SA105E224MAA.pdf
Availability of SA105E224MAA
QUANTITY
SA105E224MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA105E224MAA
Internal Part NumberEIS-SA105E224MAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA105E224MAA
Related LinksSA105E, SA105E224MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA105E224MAA Details Description
Related parts for SA105E224MAA
PULL TAB FOR 50 & 60POS SOCKET datasheet.pdf
HDR STR DR.100 TP datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP 8NSOIC datasheet.pdf
.500 VERT HDR W/O MTG HO datasheet.pdf
CONN HAN SM HOUSING 1 X 3/4" NPT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 410MW SOD123 datasheet.pdf