Vishay Semiconductor/Diodes Division SA10CAHE3/54
SA10CAHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA10CAHE3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 17VC DO204AC
Datasheet Download
SA10CAHE3/54.pdf
Availability of SA10CAHE3/54
QUANTITY
SA10CAHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA10CAHE3/54
Internal Part NumberEIS-SA10CAHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)29.4A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA10CAHE3/54
Related LinksSA10CA, SA10CAHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA10CAHE3/54 Details Description
Related parts for SA10CAHE3/54
COMPONENT CLIPS MOLDED 1 1/2" datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC/VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 2A 120V datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC SMC datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 150-162MHZ KR datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
IC FPGA 369 I/O 484FBGA datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 85MHZ 8UDFN datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100 L.104 datasheet.pdf
CONN PLUG 3P INLINE PIN RA CRMP datasheet.pdf
OSC MEMS 25.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf