Vishay Semiconductor/Diodes Division SA10CAHE3/54
SA10CAHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA10CAHE3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 17VC DO204AC
Datasheet Download
SA10CAHE3/54.pdf
Availability of SA10CAHE3/54
QUANTITY
SA10CAHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA10CAHE3/54
Internal Part NumberEIS-SA10CAHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)29.4A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA10CAHE3/54
Related LinksSA10CA, SA10CAHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA10CAHE3/54 Details Description
Related parts for SA10CAHE3/54
CAP THIN FILM 0.35PF 25V 0402 datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 8MBIT 45NS 48VFBGA datasheet.pdf
LENS OSS SMOOTH DRAGON SQ 14DEG datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 8.20 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf