AVX Corporation SA111A222GAA
SA111A222GAA picture photo
Mfg. Part Number
SA111A222GAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA111A222GAA.pdf
Availability of SA111A222GAA
QUANTITY
SA111A222GAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA111A222GAA
Internal Part NumberEIS-SA111A222GAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
Packaging-
Capacitance2200pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.120" Dia x 0.170" L (3.05mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA111A222GAA
Related LinksSA111A, SA111A222GAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA111A222GAA Details Description
Related parts for SA111A222GAA
CONN DSUB SKT 24-28AWG CRIMP AU datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-USOP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
REPLENISHMENT DECAL "L" ORG/BLK datasheet.pdf
SWITCH INTERLOCK SPDT SLOW ACT datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf