AVX Corporation SA111C333KAR
SA111C333KAR picture photo
Mfg. Part Number
SA111C333KAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 100V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA111C333KAR.pdf
Availability of SA111C333KAR
QUANTITY
SA111C333KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA111C333KAR
Internal Part NumberEIS-SA111C333KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
Packaging-
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.120" Dia x 0.170" L (3.05mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA111C333KAR
Related LinksSA111C, SA111C333KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA111C333KAR Details Description
Related parts for SA111C333KAR
RES SMD 10.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BERGSTIK II SR STRAIGHT RET datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf