AVX Corporation SA115C473JAA
SA115C473JAA picture photo
Mfg. Part Number
SA115C473JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA115C473JAA.pdf
Availability of SA115C473JAA
QUANTITY
SA115C473JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA115C473JAA
Internal Part NumberEIS-SA115C473JAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.120" Dia x 0.170" L (3.05mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA115C473JAA
Related LinksSA115C, SA115C473JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA115C473JAA Details Description
Related parts for SA115C473JAA
INSULATOR FOR BU-85,85C SRS RED datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
IC FLASH CONFIG 8M 8LAP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 46POS SNGL TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY SMD GOLD 84POS datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 0.25A 12MSOP datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf
10UF 6,3V 10X7X3,5MM 125C 20000H datasheet.pdf