Vishay Semiconductor/Diodes Division SA130CAHE3/54
SA130CAHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA130CAHE3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 130VWM 209VC DO204AC
Datasheet Download
SA130CAHE3/54.pdf
Availability of SA130CAHE3/54
QUANTITY
SA130CAHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA130CAHE3/54
Internal Part NumberEIS-SA130CAHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)130V
Voltage - Breakdown (Min)144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.4A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA130CAHE3/54
Related LinksSA130C, SA130CAHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA130CAHE3/54 Details Description
Related parts for SA130CAHE3/54
FUSE BOARD MOUNT 50MA 250VAC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 47MH 13.7MA 27 OHM TH datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 16X1 28DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC OPT SENSOR LIGHT-VOLT 6-ODFN datasheet.pdf
WIREWAY 60" STEEL 6X6" GREY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 21.8 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf